تحقیق مقاله نگاهی به اقسام زیبایی و روابط آن با عشق

مشخص نشده
مشخص نشده
9
word
56 KB
5901
قیمت: ۲,۰۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله نگاهی به اقسام زیبایی و روابط آن با عشق

  جمال و زیبایی از یک طرف و جاذبه از طرف دیگر، عشق و طلب از طرف دیگر، حرکت از طرف دیگر، ستایش از طرف دیگر، اینها حقایقی هستند که با یکدیگر توأمند، یعنی آنجا که زیبایی وجود پیدا می کند یک نیروی جاذبه ای هم هست. زیبا جاذبه دارد. آنجا که زیبایی وجود دارد، عشق و طلب در یک موجود دیگر وجود دارد، حرکت و جنبش وجود دارد، یعنی خود زیبایی موجب حرکت و جنبش است. حتی به عقیده فلاسفه الهی تمام حرکتهایی که در این عالم است حتی حرکت جوهریه و اساس که تمام قافله عالم طبیعت را به صورت یک واحد جنبش و حرکت درآورده است، مولود عشق است: «کتحریک المعشوق للعاشق و تحریک المعلل للمتعلل»؛ مانند به حرکت درآوردن معشوق عاشق را و به حرکت درآوردن علت معلول را. چنین چیزی می گویند.
  در این زمینه سخن بسیار است. به هر حال هر جا که زیبایی هست جاذبه وجود دارد، عشق و طلب وجود دارد، حرکت و جنبش وجود دارد، ستایش و تقدیس وجود دارد، زیبایی به دنبال خود ستایش و تقدیس می آورد. عده ای می گویند: بر خلاف آنچه انسانها خیال می کنند که زیبایی عشق می آفریند، برعکس است: عشق، زیبایی می آفریند یعنی اول زیبایی وجود ندارد که بعد در اثر زیبایی عشق ایجاد شود، اول عشق وجود پیدا می کند و بعد عشق زیبایی را خلق می کند. البته این یک نظر افراطی است و نمی شود وجود زیبایی را در خارج به کلی انکار نمود. حال ، آیا زیبایی منحصر است به زیبایی یک انسان ، آن هم زیباییهایی‏ که دو جنس مخالف انسان از یکدیگر درک می‏کنند خصوصا در جنس زن ؟ و وقتی می‏گویند زیبا " یعنی مثلا اندام و چهره یک زن زیبا ؟ و دیگر غیر از این در عالم ، زیبایی وجود ندارد ؟ افرادی که از زیبایی چیز درستی‏ درک نمی‏کنند این جور خیال می‏کنند نه ، در طبیعت هزاران نوع زیبایی وجود دارد ، در جمادات ، نباتات و حیوانات ، در آسمان ، زمین و دریاها . کیست که زیبایی را در گلها درک نکند ؟
  خیلی افراد شاید از گل فقط بوی خوش را درک می‏کنند ، در صورتی که آنهایی که چشمشان زیبایی‏ را درک می‏کند ، در گل ، زیبایی را بیش از بوی خوش درک می‏کنند یعنی‏ برایش بیشتر اهمیت قائل هستند زیبایی گلها ، زیبایی درختها ، زیبایی‏ جنگلها ، زیبایی دریاها ، زیبایی کوهها ، زیبایی آسمانی که بالای سر انسان‏ است ، زیبایی افق ، زیبایی سپیده دم ، زیبایی طلوع آفتاب ، زیبایی‏ غروب آفتاب ، زیبایی شفق ، هزاران نوع زیبایی و جمال محسوس در عالم‏ طبیعت وجود دارد تمام زیباییها که منحصر به آن زیبائیی که با شهوت جنسی‏ انسان سرو کار دارد نیست آن کسی که زیبایی را منحصرا در شهوت جنسی درک‏ می‏کند ، در حقیقت اصلا زیبایی را درک نمی‏کند زیبایی تنها مربوط به غریزه‏ جنسی انسان نیست که تا می‏گویند " زیبایی " بعضی اشخاص فورا فکر می‏کنند یعنی مسائل مربوط به غریزه جنسی . این جور نیست .
  در خود طبیعت‏ هزاران نوع زیبایی وجود دارد تازه اینهایی که ما گفتیم ، زیباییهای مربوط به قوه باصره و چشم بود سامعه ، لامسه ، شامه و ذائقه نیز هر یک‏ زیباییهایی را درک می‏کنند ، و اساسا " خوب " در هر حسی یعنی زیبا . خوب " در چشم ، زیبای چشم است ، " خوب " در گوش ، زیبای گوش‏ است ، و همین طور " خوب " در لامسه ، ذائقه و شامه . پس این اشتباه‏ پیدا نشود که تا می‏گویند " زیبایی " افرادی که در کشان از زیبایی بسیار ضعیف است فورا توجهشان به مسائل جنسی معطوف می‏شود . از این بالاتر ، آیا زیبایی غیر محسوس هم داریم ؟ زیبائیهای مطلقا محسوس را اکثریت قریب به اتفاق مردم درک می‏کنند آیا زیبایی غیر محسوس و زیبایی معنوی هم داریم ؟ بله آن هم زیاد است حداقلش آن‏ زیباییهایی است که به قوه خیال انسان یعنی به صورتهای ذهنی انسان مربوط است زیبایی فصاحت و بلاغت در چیست ؟
  یک عبارت فصیح و بلیغ چرا انسان‏ را به سوی خودش می‏کشد و جذب می‏کند ؟ نثر و شعر سعدی چرا انسان را جذب‏ می‏کند ؟ حدود هفتصد سال از زمان سعدی می‏گذرد چرا آن جمله های کوتاه سعدی‏ هنوز هم در زبانها تکرار می‏شود و انسان وقتی که می‏شنود مجذوب آن می‏شود ؟ زیبایی است که چنین می‏کند آن زیبایی چیست ؟ آیا زیبایی لفظ است ؟ نه ، تنها لفظ نیست ، معانی این الفاظ است البته خود لفظ هم در فصاحت‏ دخالتی دارد ولی تنها لفظ نیست معانی این الفاظ و معانی ذهنی آنچنان‏ زیبا کنار یکدیگر قرار گرفته است که روح انسان را می‏کشد به سوی خودش و جذب می‏کند و همچنین شعر حافظ و مولوی . آنهایی که زیباییهای خیال را درک می‏کنند گاهی آنچنان مجذوب و مسحور این شعرها می‏شوند که اصلا از خود بیخود می‏شوند . مرحوم ادیب پیشاوری یکی از ادبای بسیار مبرز و از بقایای حوزه های‏ علمیه قدیم بوده است وی می گوید : دوبار در عمرم خواندن‏ یک شعر مرا از هوش برد ، بیهوش شدم یک بار غزلی از حافظ را خواندم ، آنچنان تحت تأثیرش قرار گرفتم که بیهوش شدم غزل معروفی‏ است :
  زان یار دلنوازم شکری است یا شکایت گر نکته دان عشقی بشنو تو این‏ حکایت ......
   

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله نگاهی به اقسام زیبایی و روابط آن با عشق

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

تحقیق در مورد اقسام زیبایی, تحقیق در مورد اقسام عشق, تحقیق در مورد حفظ کلام الاصلع, تحقیق در مورد حوزه های‏ علمیه, تحقیق در مورد زیبایی, تحقیق در مورد زیبایی قرآن, تحقیق در مورد زیبایی و عشق, تحقیق در مورد سخنان علی (ع), تحقیق در مورد فلاسفه الهی, تحقیق در مورد قرآن کریم, تحقیق در مورد نظر افلاطون, تحقیق در مورد نهج البلاغه, مقاله در مورد اقسام زیبایی, مقاله در مورد اقسام عشق, مقاله در مورد حفظ کلام الاصلع, مقاله در مورد حوزه های‏ علمیه, مقاله در مورد زیبایی, مقاله در مورد زیبایی قرآن, مقاله در مورد زیبایی و عشق, مقاله در مورد سخنان علی (ع), مقاله در مورد فلاسفه الهی, مقاله در مورد قرآن کریم, مقاله در مورد نظر افلاطون, مقاله در مورد نهج البلاغه, تحقیق دانشجویی درباره اقسام زیبایی, تحقیق دانشجویی درباره اقسام عشق, تحقیق دانشجویی درباره حفظ کلام الاصلع, تحقیق دانشجویی درباره حوزه های‏ علمیه, تحقیق دانشجویی درباره زیبایی, تحقیق دانشجویی درباره زیبایی قرآن, تحقیق دانشجویی درباره زیبایی و عشق, تحقیق دانشجویی درباره سخنان علی (ع), تحقیق دانشجویی درباره فلاسفه الهی, تحقیق دانشجویی درباره قرآن کریم, تحقیق دانشجویی درباره نظر افلاطون, تحقیق دانشجویی درباره نهج البلاغه, مقاله دانشجویی درباره اقسام زیبایی, مقاله دانشجویی درباره اقسام عشق, مقاله دانشجویی درباره حفظ کلام الاصلع, مقاله دانشجویی درباره حوزه های‏ علمیه, مقاله دانشجویی درباره زیبایی, مقاله دانشجویی درباره زیبایی قرآن, مقاله دانشجویی درباره زیبایی و عشق, مقاله دانشجویی درباره سخنان علی (ع), مقاله دانشجویی درباره فلاسفه الهی, مقاله دانشجویی درباره قرآن کریم, مقاله دانشجویی درباره نظر افلاطون, مقاله دانشجویی درباره نهج البلاغه, تحقیقات دانش آموزی در مورد اقسام زیبایی, تحقیقات دانش آموزی در مورد اقسام عشق, تحقیقات دانش آموزی در مورد حفظ کلام الاصلع, تحقیقات دانش آموزی در مورد حوزه های‏ علمیه, تحقیقات دانش آموزی در مورد زیبایی, تحقیقات دانش آموزی در مورد زیبایی قرآن, تحقیقات دانش آموزی در مورد زیبایی و عشق, تحقیقات دانش آموزی در مورد سخنان علی (ع), تحقیقات دانش آموزی در مورد فلاسفه الهی, تحقیقات دانش آموزی در مورد قرآن کریم, تحقیقات دانش آموزی در مورد نظر افلاطون, تحقیقات دانش آموزی در مورد نهج البلاغه, مقالات دانش آموزی در مورد اقسام زیبایی, مقالات دانش آموزی در مورد اقسام عشق, مقالات دانش آموزی در مورد حفظ کلام الاصلع, مقالات دانش آموزی در مورد حوزه های‏ علمیه, مقالات دانش آموزی در مورد زیبایی, مقالات دانش آموزی در مورد زیبایی قرآن, مقالات دانش آموزی در مورد زیبایی و عشق, مقالات دانش آموزی در مورد سخنان علی (ع), مقالات دانش آموزی در مورد فلاسفه الهی, مقالات دانش آموزی در مورد قرآن کریم, مقالات دانش آموزی در مورد نظر افلاطون, مقالات دانش آموزی در مورد نهج البلاغه

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان